Zaznacz stronę

Jaka jest najlepsza szybka blokada?

Sim Racer

Pilote e-sport & Passionné de Sim Racing, j’ai décidé de partager ma passion sur ce site web.

Bycie fanem wyścigów symulacyjnych oznacza kilka rzeczy: posiadanie kompletnej konfiguracji, w tym urządzeń peryferyjnych, które czasami są w czołówce technologii, oraz pasję do samochodów. Cóż, prawdą jest, że drugi punkt dotyczy wielu osób, zwłaszcza mężczyzn. Ale pierwszy jest typowy dla symulatorów wyścigów.

Jak zapewne można sobie wyobrazić, w świecie wyścigów symulacyjnych jest wielu graczy, marki, które są w grze od ponad 20 lat. Posiadanie takiego doświadczenia umożliwia im wytwarzanie produktów i urządzeń peryferyjnych specyficznych dla danej dyscypliny, niezależnie od tego, czy są one dobre, czy złe. I nie zaczynajmy od tematu ekosystemów, ponieważ każda marka ma swoją własną wizję rzeczy.

Bycie kierowcą zawsze oznacza bycie w czymś dobrym. Ale aby być dobrym w jednej dyscyplinie, trzeba spróbować kilku, aby znaleźć to, co naprawdę się lubi. W przypadku wyścigów symulacyjnych jest dokładnie tak samo: każdy dobry kierowca ma swoje preferencje w zakresie wyścigów samochodowych, a często także ustawienia, które im towarzyszą. Z wyjątkiem tego, że w większości przypadków ustawienia symulatorów wyścigowych nie zmieniają się tak bardzo na papierze, z wyjątkiem jednej rzeczy: kierownicy. Oczywiście istnieją dyscypliny, które w pełni wykorzystują określone urządzenia peryferyjne, takie jak hamulec ręczny, ale ogranicza się to do driftu i rajdów.

W rezultacie każdy dobry symulator wyścigowy ma kilka kierownic lub kół, aby móc ścigać się w różnych dyscyplinach. Mamy F1, GT3, Formułę, Nascar, drift, rajdy, co tylko chcesz. Z wyjątkiem tego, że posiadanie kilku kierownic to dobra rzecz. Wykorzystywanie ich jest lepsze. Aby z nich korzystać, potrzebujesz szybkozłączki. Poniżej przedstawię przegląd marek QR dostępnych na rynku, wraz z ich mocnymi i słabymi stronami.

Fanatec QR

Zaczynamy od marki, która jest obecna w branży urządzeń peryferyjnych do wyścigów symulacyjnych od ponad 20 lat, Fanatec. Niemiecki producent wie wszystko o produktach sim-racingowych i przez cały okres swojego istnienia rozwijał QR. Najnowsze modele to QR1 i QR1 Lite.

QR1 jest więc modelem wyposażonym w kierownice Fanatec ze średniej i najwyższej półki. Jest wykonana z metalu, z pierścieniem, który należy pociągnąć do siebie, aby przymocować kierownicę do podstawy, a operacja nie powinna zająć więcej niż 20 sekund, zwracając szczególną uwagę na piny łączące. Jeśli sprawdzisz QR1, znajdziesz 5 stalowych kulek, które są tam dokładnie po to, aby umożliwić przymocowanie QR do podstawy, bez żadnego ruchu lub luzu w środku.

Używając kilku kierownic Fanatec z tą szybkozłączką, muszę powiedzieć, że nie miałem z nią żadnych problemów. Ale QR1 otrzymał kilka poprawek na przestrzeni lat i dlatego najnowsze modele działają tak dobrze. Szybkozamykacz mocuje się do kierownicy za pomocą śrub, a całość nie porusza się ani nie ma luzu w środku, czego nie można powiedzieć o QR1 Lite.

Jeśli chodzi o QR1 Lite, to jest to “budżetowa” szybkozłączka, stosowana w podstawowych kierownicach (duża część asortymentu CSL). Ten QR jest wykonany w całości z tworzywa sztucznego, z pierścieniem, który obraca się na boku, aby zabezpieczyć go na miejscu. W praktyce, niezależnie od posiadanej podstawy, na środku jest kilka stopni luzu. Jest to znacznie bardziej widoczne, jeśli baza wynosi 8 nm lub więcej. Ale jeśli zamierzasz wybrać bazę 8nm, nie wybierzesz QR1 Lite, który jest tylko bramą do ekosystemu Fanatec.

Thrustmaster QR

Thrustmaster jest również głównym graczem w branży symulatorów wyścigowych od ponad 20 lat, a producent ma w swojej ofercie liczne urządzenia peryferyjne. Oczywiście Thrustmaster posiada QR, który pozwala na dość powolną wymianę kółek w bazach producenta. Zasada Quick Release w sim-racingu polega na szybkiej zmianie kierownicy, bez konieczności używania narzędzi, jak ma to miejsce w samochodach wyścigowych. Z tym wyjątkiem, że w przypadku Thrustmaster za każdym razem trzeba wyciągać śrubokręt, aby wymienić koło.

Oto jak to działa: umieszczasz kierownicę na QR i pociągasz plastikowy pierścień w kierunku kierownicy. Wyrównaj gwint śruby i dokręć ją całkowicie ręcznie. Gdy to zrobisz, wyjmij śrubę i wyjmij śrubokręt, aby wszystko odpowiednio dokręcić. Operacja jest długa i nieco żmudna, ale przynajmniej nie porusza się tak bardzo.

Simucube QR

Simucube to wysokiej klasy marka urządzeń peryferyjnych do simracingu, w szczególności baz Direct Drive. A tam, gdzie jest premia, często pojawia się unikalne, kuloodporne rozwiązanie. I tak właśnie jest w przypadku QR Simucube.

W przeciwieństwie do innych marek w branży Quick Release, Simucube przyjął inne podejście do swojego produktu. Mechanizm ten polega na zamontowaniu metalowej części QR w szczelinie lub szynie i włożeniu agrafki, aby zapewnić, że cały mechanizm nie poruszy się ani o jotę.

W praktyce mechanizm ten jest z pewnością unikalny, ale także bardzo pomysłowy i solidny. Kierownica nie będzie się w ogóle poruszać, niezależnie od siły wywieranej przez siłowe sprzężenie zwrotne. Jednak nie wszystko jest idealne, a niektórzy kierowcy mają tendencję do gubienia agrafki. Jeśli chodzi o mnie, nie miałem tego problemu i moim zdaniem wynikał on z braku koncentracji ze strony kierowców.

Simagic QR

Simagic jest stosunkowo młodym graczem w świecie wyścigów symulacyjnych, ale mimo to zdołał zrewolucjonizować tę dyscyplinę dzięki innowacyjnym, wysokowydajnym produktom. Jak wiadomo, sim-racing czerpie wiele inspiracji ze sportów motorowych, a Simagic zrobił to samo podczas opracowywania swojego QR: czerpiąc inspirację z kierownic używanych w zawodach.

System zawiera pierścień zwalniający mechanizm mocujący, który ma 10 stalowych kulek. Jak dotąd, jest to pierwszy produkt wykorzystujący 10 kulek, w porównaniu do Fanatec i jego 5 kulek. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, QR Simagic jest bardzo solidny, zapewniając mocowanie, które nie będzie się w ogóle podłączać, bez względu na sposób korzystania z kierownicy. Pozostaje na miejscu niezależnie od tego, czy masz bazę 8 nm czy 25 nm. Jeśli chodzi o mnie, jest to doskonały QR, niezawodny i przede wszystkim bardzo solidny. Co więcej, wymiana kierownicy zajmie nie więcej niż 10 sekund.

Moza Racing QR

Mówiąc prościej, Moza Racing skopiowała projekt Simagic QR, więc otrzymujemy produkt, który jest podobny pod względem konstrukcji, działania, a przede wszystkim użytkowania. Jest to doskonały QR, podobnie jak Simagic, więc nie będziesz miał żadnych problemów z jego używaniem, niezależnie od konfiguracji. Aby wymienić koło, wystarczy pociągnąć za pierścień, zdjąć koło, założyć inne i gotowe. Czas trwania powinien wynosić około 10 sekund.

Inne dostępne QR

W tym punkcie mamy dwa wpisy: Logitech i Thrustmaster. Dzięki nowej podstawce Direct Drive G Pro Racing, Logitech wyraźnie chce konkurować z Fanatec i innymi graczami w tym segmencie. W tym celu szwajcarska marka opracowuje zupełnie nowy ekosystem z kierownicami, pedałami i całą resztą. Jak dotąd mamy bazę DD, kierownicę i pedały, a także system QR.

Thrustmaster robi to samo z podstawą T818. QR już jest, ale kierownice jeszcze nie dotarły. W rezultacie producent oferuje adapter do połączenia nowego QR ze starymi kierownicami.

Jeśli chodzi o te dwie marki, nie chcę zbytnio zagłębiać się w ich QR, dopóki nie będę miał ich pod ręką, a także kierownic i podstaw.

Którą z nich wybrać?

Szczerze mówiąc, czasami jesteś ograniczony przez platformę i ekosystem, na którym pracujesz. W rezultacie QR opiera się na bazie użytkownika, która dyktuje wybór kierownicy/koła. Istnieją jednak QR, które pozwalają nieco pomieszać rzeczy, umożliwiając posiadanie podstawy jednej marki i kierownicy innej, oczywiście pod warunkiem posiadania kompatybilnych urządzeń peryferyjnych.

Notez cet article

Vous risquez également d’aimer…

Najlepsze pulpity Sim Racing

Najlepsze pulpity Sim Racing

Fani wyścigów symulacyjnych doskonale wiedzą, że każda konfiguracja jest mniej lub bardziej unikalna. Powód jest dość...

Najlepsze zestawy Fanatec

Najlepsze zestawy Fanatec

Sim-rajdowcy na całym świecie stanęli przed tym samym problemem: co kupić, by rozpocząć zakupy? To bardzo trudne...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

ZESTAWY FANATEC PONIŻEJ 400 EURO
This is default text for notification bar