Zaznacz stronę

Sim-Racing, który stał się bardzo modnym e-sportem w ostatnich latach, oferuje prawdziwie wciągające wrażenia na torze wyścigowym, dzięki najnowszej technologii i różnym sprzętom dostępnym do gry.

Nie zawsze jednak łatwo jest wiedzieć, od czego zacząć, jaki rodzaj nośnika wybrać, ile zainwestować, aby uzyskać najlepsze możliwe wrażenia, gdy jest się początkującym, lub jak uniknąć problemów z niekompatybilnością.

Obecnie dostępna jest tak szeroka gama produktów, że łatwo się pogubić i niełatwo jest podjąć właściwe decyzje dotyczące zakupu odpowiedniego sprzętu. Nie martw się, w tym artykule przygotowaliśmy kompletny przewodnik, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i pozwoli Ci rozpocząć przygodę z Sim-Racing z najlepszymi dostępnymi obecnie grami.

SimRacing: Najlepszy sprzęt na początek przygody z wyścigami 2024

Czym jest Sim-Racing?

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z tym terminem, Sim-Racing to po prostu skrót od dwóch słów Simulation i Racing, które odnoszą się do gier symulujących wyścigi.

Korzystając ze specjalistycznego sprzętu i materiałów, wyścigi symulacyjne pozwalają symulować wrażenia z jazdy jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych.

2024Sim-racing stał się bardzo modnym e-sportem, a zawodnicy rywalizują praktycznie na całym świecie w różnych amatorskich i profesjonalnych mistrzostwach.

W przypadku wyścigów symulacyjnych różnica między rzeczywistością a wirtualnością jest tak niewielka, że nawet najwięksi profesjonalni zawodnicy, tacy jak Loeb, trenują teraz na symulatorach.

PC czy konsola?

Jednym z pierwszych istotnych pytań, które należy sobie zadać, gdy chce się rozpocząć przygodę z wyścigami symulacyjnymi, jest to , czy woli się grać na komputerze PC, czy na konsoli. Jeśli nie posiadasz już jednego z nich, będziesz musiał zdecydować, w co zainwestować.

Istnieje szereg kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Pc, wybór referencyjny

Niezależnie od tego, czy chodzi o jakość grafiki, czy realizm, PC wygrywa z konsolami, jeśli chodzi o wyścigi symulacyjne. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór, według największych Sim-racerów, jeśli chodzi o odtworzenie najlepszej symulacji wyścigów.

Niektóre gry są dostępne tylko na PC, takie jak iRacing i rFactor 2, dwie gry, które są modne w profesjonalnym i amatorskim świecie wyścigów symulacyjnych.

Ale choć PC wydaje się być oczywistym wyborem dla wielu graczy, ma też swoje wady. Złożenie dobrego komputera PC wymaga już pewnych umiejętności komputerowych i wolnego czasu, ale wymaga również większej inwestycji finansowej. Wybór najlepszej karty graficznej kosztuje!

Sim-racing na konsolach

Konsole nowej generacji również nie zawodzą pod względem jakości sprzętu i oferowanych gier, oferując niesamowite wrażenia z wyścigów.

Bądź jednak ostrożny, ponieważ różne konsole Xbox i Playstation mają wyłączne licencje na każdą grę, co oznacza, że w zależności od tego, co posiadasz lub zdecydujesz się kupić, niekoniecznie będziesz mógł grać we wszystkie gry wyścigowe, o których marzyłeś.

Wybór gier

Ostatecznym celem jest dobra zabawa, więc wybór zależy od tego, co chcesz robić. Istnieją różne rodzaje gier i różne rodzaje wyścigów: F1, rajdowe, wytrzymałościowe… Co lubisz najbardziej? W zależności od upodobań, wybierz gry, które najbardziej Ci odpowiadają, upewniając się, że są one kompatybilne z Twoim komputerem lub konsolą.

FORZA

Forza

Na przykład, jeśli zdecydujesz się na Xbox z serii X|S, gama gier Forza będzie kompatybilna z twoją konsolą.

Gama ta obejmuje serie Forza Motorsport i Forza Horizon, z najnowszą Forza Horizon 5 wydaną w listopadzie ubiegłego roku. Niektóre gry z tej serii są kompatybilne z systemem Windows.

gran turismo 7

Gran turismo

Jeśli posiadasz konsolę Playstation, wśród gier symulujących wyścigi znajdziesz serię Gran Turismo. Najnowsze Gran Turismo 7 to prawdziwy sukces.

Różne gry multiplatformowe

Nie martw się, podczas gdy niektóre gry działają tylko na jednym typie konsoli lub platformy, istnieje również kilka bardzo dobrych gier wyścigowych Sim, które są kompatybilne z różnymi platformami, znanymi jako gry multiplatformowe.

Na przykład, następujące gry działają w systemach Windows, Xbox Series i Playstation 5:

 

F1 2021

F1 2021

Ta gra, wydana przez EA Sports i opracowana przez Codemasters, jest bardzo dobrze znana w świecie wyścigów symulacyjnych, ponieważ była oficjalną grą wideo mistrzostw Formuły 1 i Formuły 2 w 2021 roku.

assetto corsa competizione

Assetto Corsa Competizione

Ta gra z 2019 roku opracowana przez włoskie studio Kunos Simulazioni jest bardzo realistyczna i kompatybilna z różnymi platformami.

Sprzęt i kompatybilność

Po wybraniu preferowanej platformy i gier, trzeba jeszcze zająć się bardziej techniczną stroną sprzętu.

Omówiliśmy już problemy kompatybilności z grami Sim-racing, ale istnieją również problemy ze sprzętem.

Dlatego ważne jest, aby przed zakupem sprzętu poświęcić czas na sprawdzenie, czy jest on kompatybilny z konsolą lub komputerem PC i grami, w które chcesz grać.

Wiemy, że to wszystko może przyprawić o prawdziwy ból głowy, dlatego przedstawiamy kilka przydatnych informacji, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Kierownica

Jeśli jest jedna rzecz, która sprawia, że wyścigi Sim są tak fantastycznie realistyczne, to jest to użycie kierownicy. Dlatego też zalecamy poświęcenie czasu na wybór, aby upewnić się, że jest to dokładnie to, czego szukasz.

Rozmiar, marka, estetyka i wibracje to ważne kryteria, które należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić sobie najlepsze wrażenia podczas symulowanych wyścigów.

Wszyscy wielcy gracze Sim-racing powiedzą ci, że jednym z najważniejszych kryteriów, jeśli nie najważniejszym, jest sprzężenie zwrotne siły z kierownicy. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, ale bez tej opcji symulacja wyścigów traci wiele ze swojego realizmu, czyniąc doświadczenie znacznie mniej przyjemnym. Dzięki siłowemu sprzężeniu zwrotnemu poczujesz wibracje na kierownicy podczas wyścigu, w reakcji na wstrząsy, które samochód otrzymuje podczas gry.

Jeśli chodzi o cenę, podczas gdy optymalnie skonfigurowane kierownice preferowane przez entuzjastów Sim-racingu mogą kosztować ponad 1000 euro, należy pamiętać, że przy znacznie niższym budżecie można znaleźć kilka bardzo dobrych modeli, które gwarantują również bardzo dobre wrażenia z gry.

Tutaj oferujemy trzy różne modele kierownic w różnych cenach, abyś mógł łatwiej podjąć decyzję:

logitech g923

Kierownice Logitech

Marka opracowała modele G29, G920 i G923, które są obecnie liderami na rynku kierownic klasy podstawowej, z ceną 399,99 euro za model G923, który obejmuje kierownicę i 3-pedałowe pedały, w porównaniu do około 250 euro za model G29. W zależności od modelu jest kompatybilny z konsolami Xbox, Playstation i PC.

thrustmaster t248

Kierownice Thrustmaster

Za 349,99 euro kierownica Thrustmaster T248 jest idealna dla początkujących. Jego siłowe sprzężenie zwrotne jest bardzo skuteczne w swojej cenie, a ten model jest kompatybilny zarówno z konsolami Playstation, jak i PC, a także zawiera pedał.

koło zamachowe fanatec z napędem bezpośrednim

Kierownice z napędem bezpośrednim

Są to zdecydowanie najdroższe felgi na rynku, kosztujące około 1000 euro lub nawet znacznie więcej w zależności od modelu. Są one uważane za najlepsze kierownice do gier Sim-racing. Ceny modeli szybują w górę, podobnie jak realizm i wrażenia podczas jazdy. Przykładowo, kierownica GT DD Pro to połączenie Gran Turismo® i Fanatec, czego efektem jest jedna z najlepszych kierownic do symulatorów wyścigowych, jakie kiedykolwiek zaprojektowano.

Fanatec to marka lotek par excellence, ale trzeba wiedzieć co nieco o lotkach, aby zdecydować się na ich produkty. Jeśli wybierzesz kierownicę Fanatec, będziesz musiał osobno kupić blok silnika, aby dopasować go do wybranej kierownicy i pedałów.

Pedały

Chociaż, jak widzieliśmy wcześniej, pedały mogą być dołączone do kierownicy, niekoniecznie zawsze tak jest. A gdy pedały są dostarczane z kierownicą, sprzęt jest często wykonany z tworzywa sztucznego, co czyni go mniej przyjemnym w użyciu i mniej trwałym.

Zalecamy wybór metalowych pedałów, które będą znacznie trwalsze i bardziej realistyczne.

Większość mechanizmów korbowych zaprojektowanych do wyścigów Sim-racing jest wyposażona w technologię znaną jako“potencjometr“, która umożliwia indeksowanie siły przyspieszania lub hamowania w zależności od kąta nachylenia pedału.

Niedawno wprowadzono również nowe, najwyższej klasy mechanizmy korbowe z technologią“Load Cell” na pedale hamulca. Jest to mały czujnik, który oblicza siłę hamowania, dodając jeszcze więcej realizmu do gry.

Oto kilka przykładów pedalboardów, które polecamy na początek:

 

thrustmaster t-lcm

Mechanizm korbowy Thrustmaster T-LCM LOAD CELL

Jest to pierwszy pedalboard od Thrustmaster, marki znanej w świecie Sim-racing z wysokiej jakości produktów klasy podstawowej. Wyposażony jest w technologię ogniw obciążnikowych zapewniającą bardzo precyzyjne hamowanie. Stosunek jakości do ceny oferowany przez ten mechanizm korbowy jest naprawdę bardzo atrakcyjny.

pedalboard fanatec csl

Mechanizm korbowy Fanatec CSL

Ten pedalboard od słynnej marki Fanatec jest dostępny już od 80 euro i jest idealny dla początkujących graczy Sim-racing. Nie posiada czujnika Load Cell, więc jeśli chcesz go dodać, musisz zapłacić co najmniej 100 € więcej.

Skrzynia biegów

Skrzynia biegów, znana również jako“Shifter“, jest dodatkowym elementem w Sim-racing, który zapewnia lepszą symulację wyścigów podczas gry.

Zakupiona kierownica może być wyposażona w łopatkę do zmiany biegów, ale podobnie jak w przypadku pedałów, nie zawsze tak jest. A nawet jeśli skrzynia biegów znajduje się w zestawie, niekoniecznie jest ona najlepiej dostosowana do danego typu jazdy.

Dostępne są manetki sekwencyjne lub H-box (niektóre modele oferują oba rodzaje), z wibracjami lub bez, kompatybilne lub nie ze wszystkimi platformami. Musisz poświęcić czas na wyszukiwanie i porównywanie, aby znaleźć to, co jest dla Ciebie odpowiednie.

thrustmaster th8a

Thrustmaster Th8A

Thrustmaster Th8A to jedna z najczęściej używanych skrzyń biegów średniej klasy do wyścigów symulacyjnych, kompatybilna z konsolami Playstation, Xbox i PC. Co więcej, zmiany biegów można dokonywać sekwencyjnie lub za pośrednictwem skrzyni H-box.

Kokpit

Aby uzyskać najlepsze wrażenia z wyścigów, kierownica jest oczywiście kluczowym elementem, ale nie jedynym. Jeśli chcesz wejść w symulację wyścigów w najlepszy możliwy sposób, zaplanuj dodanie kokpitu do swojego zestawu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby grać bez kabiny, ale aby uzyskać najwyższy komfort i przyjemność, kabina, która jest jak najbardziej zbliżona do prawdziwej, jest naprawdę idealna.

Niektórzy gracze zdecydowali się zbudować własne kokpity w trybie DIY, co naprawdę nie jest złym pomysłem. Jednak aby to zrobić, nawet jeśli z pewnością zaoszczędzisz trochę pieniędzy, nadal będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość, poczuć się jak złota rączka i mieć niezbędne narzędzia.

Istnieją kokpity all-in-one RSeat, które są bardziej ekskluzywne, oraz kokpity Playseat, które są bardziej przystępne cenowo. Wadą tych drugich jest to, że mają pasek między nogami.

Możesz także wybierać spośród innych modeli i marek, takich jak kokpity Next Level, Obutto i Oplite… Oferta jest tak bogata, że lista jest długa.

Kupując kokpit, pamiętaj, że kluczowym słowem jest komfort! Prawdopodobnie spędzisz w nim wiele godzin grając, więc równie dobrze może być wygodny.

Modele w przedziale od 200 do 400 euro:

next level racing gt lite

Next Level Racing – F-GT Lite

Jest to kokpit, który zapewnia idealną, wygodną pozycję wyścigową i jest idealny, jeśli masz ograniczoną przestrzeń.

playseat evolution

Playseat – Evolution

Playseat jest jedną z ulubionych marek kolarzy ze względu na swoją jakość. Ten konkretny model został opracowany z udziałem pilotów. Składa się, aby zaoszczędzić miejsce.

Modele w cenie 700-1000 euro:

rseat rs1

Rseat – RS1

Ten kokpit o ewoluującym designie jest niezbędny w pokojach gier. Jest wyposażony we wspornik zmiany biegów i kubełkowe siedzenie na zjeżdżalniach.

extreme simracing p1

Extreme Simracing – Cockpit P1 3.0

Ten kokpit to prawdziwie luksusowy element wyposażenia. Posiada wspornik ekranu i dźwignię zmiany biegów.

Ekran

Mogłoby się wydawać, że wybór monitora do gier nie będzie aż tak skomplikowany, ale pomyśl jeszcze raz – nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się grać na PC.

Dla tych z was, którzy korzystają z konsoli, jest bardzo prawdopodobne, że po prostu używacie telewizora, więc nie musicie inwestować w nowy ekran. To zależy od Ciebie, ale możesz też skorzystać z okazji i zainwestować w nowy, nieco większy lub lepszej jakości telewizor.

Jeśli zdecydowałeś się na Sim-racing na PC, wybór ekranu (ekranów) będzie miał decydujący wpływ na komfort podczas wyścigów i jakość gry. Możesz zacząć od ekranu Ultrawide lub zacząć od konfiguracji z trzema ekranami– wszystko zależy od Ciebie.

Chociaż komputer oferuje większą elastyczność pod względem konfiguracji, ma też swoje wady. Niezależnie od tego, czy masz jeden, czy trzy ekrany, pamiętaj, żedźwięk musi być bardzo dobrej jakości, aby symulacja wyścigów była optymalna. Byłoby naprawdę szkoda, gdyby twoje wrażenia z gry zostały zrujnowane przez problemy z dźwiękiem.

Należy również bardzo uważać na kompatybilność ekranów z G-Sync i FreeSync, aby uniknąć problemów.

Czym jest kompatybilność z G-Sync i FreeSync?

Ten wysoce techniczny żargon może być nieco mylący. Terminy te odnoszą się do kart graficznych Nvidia G-Sync i AMD FreeSync.

Technologie te pozwalają na dostosowanie częstotliwości monitora do częstotliwości, z jaką karta graficzna wyświetla obrazy na ekranie, tzw. zmienne odświeżanie.

Mówiąc prościej, pozwala to na granie w gry bez odczuwania efektów rozrywania, spowolnień, zawieszania się lub szarpania ekranu, które mogą być bardzo nieprzyjemne i zrujnować wrażenia z gry.

Jeśli masz kartę graficzną Nvidia, możesz skorzystać z G-Sync, a jeśli masz kartę AMD lub Nvidia, możesz skorzystać z FreeSync.

Kupując jeden lub więcej monitorów, upewnij się, że są one kompatybilne z twoją kartą graficzną.

2024Naszym zdaniem jest to najnowocześniejsze rozwiązanie w dziedzinie wyświetlaczy do wyścigów symulacyjnych:

 

  • Konfiguracja z trzema ekranami Według entuzjastów wyścigów symulacyjnych i profesjonalistów jest to zdecydowanie najlepsza gra na rynku. Wybór konfiguracji z trzema ekranami gwarantuje najlepsze i najbardziej realistyczne pole widzenia podczas symulacji wyścigów.
  • Monitor ultraszerokokątny: ta opcja plasuje się tuż za potrójnymi monitorami, oferując niesamowite wrażenia przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu przestrzeni zajmowanej przez trzy ekrany.
samsung ultra wide

Samsung ULTRA WQHD 34,1 cala

Z reguły ekrany do simracingu są dość drogie, ale niektóre modele, takie jak Samsung ULTRA WQHD 34,1 cala, mogą być dobrej jakości, pozostając jednocześnie przystępnymi cenowo. Kosztuje około 360 euro i ma wbudowaną technologię FreeSync.

Niezależnie od dokonanego wyboru, możemy jedynie zalecić upewnienie się, że ekrany są zakrzywione. Ta opcja po prostu zwiększa poczucie immersji, czyniąc wyścigi symulacyjne jeszcze bardziej realistycznymi. Chociaż opcja ta nie jest niezbędna w przypadku posiadania trzech ekranów, to w znacznym stopniu koryguje wady monitorów Ultrawide (dwuwymiarowy widok obrazu).

Wybór uchwytu do ekranu

Ponieważ będziesz grać na siedząco, ekrany muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości, co oznacza, że będziesz potrzebować podstawki.

Wsparcie będzie oczywiście zależeć od wyboru instalacji Sim-racing.

Jeśli masz trzy ekrany, będziesz potrzebować wsporników zaprojektowanych do trzymania trzech ekranów, a jeśli masz kokpit, będziesz potrzebować wsporników, które można do niego przymocować.

Istnieje wiele różnych marek i cen. Aby dać ci wyobrażenie, oto dwa przykłady różnych marek i w różnych cenach:

Obsługa ekranów wyścigowych następnego poziomu

Wsparcie dla ekranu Next Level Racing

Jest bardzo łatwy w montażu, zarówno samodzielnie, jak i bezpośrednio na kokpicie, i może obsługiwać 1 ekran o przekątnej od 24 do 85 cali.

potrójny stojak na monitor fanatec

Rennsport Cockpit Triple Monitor Stand V2

Ten średnio-wysoki uchwyt od Fanatec odtwarza autentyczne środowisko wyścigowe.

Podsumowując

Teraz wiesz już praktycznie wszystko na temat wyścigów symulacyjnych i sprzętu, którego będziesz potrzebować, aby zacząć i ćwiczyć w najlepszych możliwych warunkach.

Nie chodzi tylko o pieniądze, ale musisz mieć pewien budżet, aby zacząć ścigać się w Sim-racingu. Jak widzieliśmy w tym artykule, dysponując budżetem w wysokości około 1000 euro, można pozwolić sobie na zupełnie przyzwoitą konfigurację, która pozwoli połączyć komfort i przyjemność.

Odkryjesz, że dzięki Sim-racing możesz postawić się na miejscu największych profesjonalnych kierowców, takich jak Alonso czy Hamilton, i doświadczyć tych samych wrażeń, co oni, ale w zaciszu własnego domu. Miłej zabawy!

Notez cet article

Pin It on Pinterest

ZESTAWY FANATEC PONIŻEJ 400 EURO
This is default text for notification bar