Zaznacz stronę

Koło zamachowe Fanatec: Kompletny przewodnik po wyborze odpowiedniego koła zamachowego

Sim Racer

Pilote e-sport & Passionné de Sim Racing, j’ai décidé de partager ma passion sur ce site web.

Fanatec jest obecnie jednym z najpopularniejszych producentów akcesoriów do gier wideo. Dzięki zróżnicowanej gamie produktów, te skierowane do świata SimRacing są obecnie najbardziej znane, ponieważ są synonimem jakości. Fanatec doprowadził nawet realizm do ekstremum, w szczególności dzięki licznym partnerstwom z głównymi markami w sektorze motoryzacyjnym.

Dziś oferujemy kompletny przewodnik po kierownicach Fanatec, dzięki czemu możesz odkryć flagowe produkty marki i dowiedzieć się, jak wybrać model odpowiedni dla siebie. W tym artykule powiemy ci wszystko, co musisz wiedzieć o liderze rynku produktów do wyścigów symulacyjnych,

Historia marki Fanatec

Założona w 1997 roku przez niemieckiego CEO Thomasa Jackermeiera firma Fanatec wyrosła z pasji Thomasa do gier symulacyjnych. Założona przez niego firma pierwotnie nosiła nazwę “Endor”, choć jej produkty nigdy nie były sprzedawane wyłącznie pod tą nazwą, lecz pod marką Fanatec.

Jako zapalony gracz symulacyjny, Thomas zauważył, że w jego grze czegoś brakowało ze względu na brak wysokiej klasy, dokładnego sprzętu dostępnego w latach 90-tych. Po podjęciu decyzji o odejściu z hurtowni rowerów, szybko przekształcił swoją pasję do symulacji w zawód, wprowadzając na rynek realistyczne urządzenia wejściowe, które koncentrowały się na wydajności, realizmie i zabawie.

Początkowo Fanatec produkował wybrane produkty PC, ale z czasem firma zaczęła produkować kierownice do symulatorów jazdy.

Od tego czasu Fanatec rozszerzył swoją ofertę produktów i zbudował bliskie relacje z producentami konsol i innego sprzętu, twórcami gier i producentami samochodów.

Po wejściu na giełdę w 2006 r. firma została zrestrukturyzowana i przeorientowana. Od tego czasu marka Fanatec całkowicie skoncentrowała się na rynkach wyścigów symulacyjnych i obecnie oferuje różnorodne produkty dla tego segmentu rynku, w tym kierownice, pedały, dźwignie zmiany biegów i wiele innych.

Co sprawia, że Fanatec odnosi takie sukcesy?

Kluczem do sukcesu Fanatec jest innowacyjne i pionierskie podejście marki do produkcji symulatorów wyścigowych. Firma wykonała fantastyczną pracę podczas całego procesu rozwoju, umożliwiając oferowanie funkcji, które klienci naprawdę doceniają, takich jak łatwa konfiguracja i użytkowanie, proste sterowanie i ustawienia oraz długa żywotność produktu.

Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w Fanatec, jest to, że wielu ich pracowników, w tym dyrektor generalny, jest aktywnie zaangażowanych w społeczność wyścigów symulacyjnych, co oznacza, że mają praktyczne doświadczenie i uważnie słuchają opinii konsumentów.

Marka zawdzięcza również swój sukces licznym partnerstwom z wiodącymi markami sim-racingowymi i głównymi producentami samochodów. Od BMW i McLarena po Polyphony Digital (studio deweloperskie Gran Turismo®) i Porsche – wszystkie te współprace zaowocowały produktami najwyższej jakości, które zostały docenione przez graczy symulatorów wyścigów samochodowych.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się bliżej ekosystemowi Fanatec jako całości, a następnie przejdźmy do trzech gam produktów marki.

Ekosystem Fanatec

Zanim porozmawiamy o kierownicach Fanatec, należy powiedzieć kilka słów o ekosystemie Fanatec , który różni się nieco od ekosystemu konkurentów na rynku.

Podczas gdy marki takie jak Logitech i Thrustmaster zazwyczaj oferują kompletne zestawy składające się z kierownicy, podstawy i pedałów, Fanatec zdecydował się rozdzielić swoje produkty według kategorii i sprzedawać je indywidualnie. Ten wybór pozwala graczom wybrać konfigurację, która jest dla nich najlepsza, z pełną swobodą, ponieważ wszystkie produkty w ekosystemie Fanatec są ze sobą kompatybilne.

Należy jednak zauważyć, że podstawy Fanatec są kompatybilne tylko z kierownicami Fanatec .

Co więcej, jeśli chodzi o kompatybilność z różnymi platformami do gier, w całym asortymencie Fanatec kompatybilność z PlayStation jest osiągana dzięki samej podstawie kierownicy, podczas gdy kompatybilność z Xbox jest osiągana dzięki używanej kierownicy.

Jeśli więc widzisz “Xbox Ready”, oznacza to, że musisz użyć kierownicy kompatybilnej z Xbox, jeśli chcesz grać na tej platformie.

A kiedy widzisz “PS Ready”, oznacza to, że musisz użyć kierownicy z podstawą kierownicy kompatybilną z PlayStation, aby działała na PlayStation 4 i / lub PlayStation 5.

Jak już wspomniano, Fanatec jest wyjątkowo silny w dziale ekosystemów. Firma wykorzystuje uniwersalny system szybkiego zwalniania dla wszystkich swoich produktów z serii ClubSport i wyższych, dzięki czemu lotki i podstawy mogą być używane zamiennie.

Oznacza to, że w przypadku modernizacji części z zestawu do produktów wysokiej klasy, zamiast wyrzucać cały stary sprzęt i inwestować w zupełnie nową platformę, można po prostu wymienić część, która wymaga modernizacji.

Różne serie produktów Fanatec

Produkty marki Fanatec możemy podzielić na trzy różne kategorie: gamę CSL, gamę ClubSport i gamę Podium.

Seria CSL reprezentuje podstawowe opcje marki, ale warto zauważyć, że ta kolekcja produktów stanowi znaczny postęp w stosunku do podstawowych ofert konkurencji, takich jak Logitech i Thrustmaster. Gama ClubSport składa się ze sprzętu średniej klasy, który jest znaczącym i użytecznym ulepszeniem gamy CSL pod każdym względem, i wreszcie jest gama Podium, która składa się z najwyższej klasy sprzętu Fanatec.

Gama CSL

Seria CSL jest fantastycznym wyborem dla początkujących , ponieważ nie poświęca zbyt wiele pod względem funkcjonalności. Oczywiście dokonywane są nieuniknione cięcia, takie jak moc siły zwrotnej i niektóre wybory materiałów. Nie oznacza to jednak, że produkty z gamy CSL są tanie. Marka skoncentrowała się narównowadze między wydajnością a obniżonymi kosztami, bez poświęcania istotnych elementów, które zwiększają realizm Fanatec.

Bazy CSL

Oto dwie kierownice CSL od Fanatec, modele klasy podstawowej, które nie skąpią na jakości.

Fanatec CSL Elite Wheel Base V1.1

The CSL Elite Wheel Base V1.1 to najbardziej przystępna cenowo baza kół firmy Fanatec.

Dystrybuowana na oficjalnej licencji Sony gra jest kompatybilna z konsolami PlayStation 4 i 5, Xbox oraz komputerami PC. To naturalny wybór dla takich tytułów jak Assetto Corsa, Gran Turismo Sport i Project Cars 2.

Podstawa pasuje do szerokiej gamy kierownic producenta. Charakteryzuje się zakresem obrotu 1080°, serwomotorem połączonym z paskiem do szybkiego powrotu, możliwością zmiany kierownicy w locie dzięki systemowi QuickRelease oraz analogową obsługą hamulca ręcznego.

Jeśli chcesz przymocować podstawę do stołu, zaciski są dostarczane wraz z zakupem, aby umożliwić szybszą i bezpieczniejszą instalację.

 

Zalety

 • Jest to jeden z najpopularniejszych modeli producenta.
 • Wykorzystuje technologię DirectSensor i ClubSport.

Wady

 • Nie jest kompatybilna z niektórymi kierownicami z najwyższej półki.

⚠️ Ten model nie jest już produkowany

Podstawa Fanatec CSL DD

La Fanatec CSL DD to prawdziwa rewolucja na rynku symulatorów wyścigowych, oferująca magię napędu bezpośredniego w podstawowym modelu klasy podstawowej.

Zapewnia 8 Nm maksymalnego momentu obrotowego (5 Nm przy standardowym zasilaniu 90 W), umożliwiając stałą, liniową wydajność.

Model ten zawiera również pierwszy silnik przemysłowy wyposażony w kompozytowy wał silnika z włókna węglowego, bezkontaktowy czujnik Halla o wysokiej rozdzielczości i całkowicie aluminiowy szybkozamykacz klasy motoryzacyjnej. Zakres sterowania CSL DD jest zatem nieskończony.

Podstawa jest wyposażona w system QuickRelease i jest oczywiście kompatybilna z całym ekosystemem Fanatec.

Działa zarówno na PC, jak i Xbox, a nawet ma przycisk, który pozwala wybrać platformę, na której chcesz grać.

Wraz z Fanatec CSL DD, producent oferuje najlepszą zaawansowaną technologię w naprawdę rozsądnej cenie.

Zalety

 • Napęd bezpośredni w cenie pojedynczego paska
 • Silnik indukcyjny i brak wentylatora zapewniają wysoką niezawodność.

Wady

 • Ma plastikowe wykończenie.
 • Nie jest kompatybilny z PlayStation.

Lotki wahadłowe CSL

Przedstawiamy nasz wybór najlepszych lotek z serii CSL firmy Fanatec.

Fanatec CSL Elite McLaren GT3 V2

Ta kierownica jest pełnowymiarową repliką kierownicy McLarena 650S GT3 i jest oficjalnie licencjonowana przez firmę McLaren. Aby przeczytać naszą pełną recenzję tej kierownicy, kliknij tutaj.

Kierownica ma średnicę 30 cm, wyprofilowane gumowe uchwyty i dwie aluminiowe analogowe łopatki.

Model ten jest również wyposażony w ekran OLED, wskaźnik LED dla trybu Xbox i system QuickRelease.

Jest ona oficjalnie licencjonowana dla Xbox One i Xbox Series X|S, ale jest również kompatybilna z platformami Windows, PlayStation 4 i PlayStation 5 (w zależności od używanej bazy).

Zalety

 • Bardzo dobry stosunek jakości do ceny
 • Najwyższa jakość wykończenia i wzornictwa.

Wady

 • System QuickRelease niekompatybilny z podstawami Fanatec DD.

Kierownica Fanatec CSL Elite Racing Wheel F1

Sprzedawana na oficjalnej licencji F1, jest limitowaną edycją zawierającą profesjonalne funkcje. Jego przednia płyta wyróżnia się, pokryta włóknem węglowym, materiałem zastosowanym również w łopatkach zmiany biegów. Posiada ona wymienne przyciski, a jej konstrukcja jest wierną kopią profesjonalnej kierownicy F1.

Uchwyty są pokryte skórą z punktami odprowadzania potu, dzięki czemu można z niej wygodnie korzystać przez wiele godzin. Dzięki technologii ClubSport jest wyposażony w system QuickRelease , co oznacza, że możesz zmienić obręcz w ciągu kilku sekund, nawet jeśli ścigasz się.

Kierownica Fanatec CSL Elite Racing Wheel F1 jest kompatybilna z konsolami PlayStation 4, 4 Pro i PlayStation 5. Można go również podłączyć do komputera i konsoli Xbox.

Zalety

 • Kąt obrotu 1080°.
 • Posiada wyświetlacz OLED z konfigurowalnymi funkcjami telemetrycznymi.

Wady

 • Jego cena jest dość wysoka.

⚠️ Ten model nie jest już produkowany

Gama ClubSport

W kategorii pośredniej kolekcji Fanatec znajduje się Gama ClubSport oferuje więcej mocy i realizmu niż seria CSL i jest idealnym wyborem dla tych, którzy chcą wydać nieco więcej, ale nie są jeszcze gotowi na wejście na rynek napędów bezpośrednich.

Podstawy ClubSport

W klasie średniej znajdziemy jedyną bazę ClubSport , która do dziś jest sprzedawana przez Fanatec.

Podstawa Fanatec Clubsport V2.5

Podstawa Fanatec ClubSport V2.5 base działa w oparciu o podwójne czujniki halla na silnikach i na osi skrętnej. Dzięki temu wrażenia z jazdy w wirtualnych scenariuszach są bliższe rzeczywistym warunkom. Przekładnia oparta jest na podwójnych pasach, więc nie ma możliwości odczucia oporu i/lub poślizgu.

Kąt kierownicy można regulować w zakresie od 90° do 900°, a podstawa jest kompatybilna ze wszystkimi kierownicami CSL i ClubSport.

Podstawa Fanatec ClubSport V2. 5 jest również kompatybilna ze wszystkimi pedalboardami, kokpitami i wspornikami kierownicy producenta, a także można jej używać do grania na platformach PC i Xbox.

Biorąc pod uwagę zakres kompatybilności, jest to najlepszy stosunek jakości do ceny, jaki Fanatec ma do zaoferowania.

Zalety

 • Posiada system chłodzenia oparty na 2 centralnych wentylatorach połączonych z radiatorem.

Wady

 • Nie jest kompatybilna z konsolami PlayStation.

⚠️ Ten model nie jest już produkowany

Lotki wahadłowe ClubSport

W kategorii ClubSport firmy Fanatec mamy dostęp do oszałamiająco realistycznych kół średniej klasy. Przedstawiamy nasze dwa ulubione lotki ClubSport.

Fanatec Clubsport BMW GT2 V2

Ta kierownica jest oficjalnie licencjonowaną przez BMW wersją oryginalnej kierownicy znajdującej się w samochodzie wyścigowym BMW o tej samej nazwie.

Kierownica i uchwyty są pokryte oryginalną włoską Alcantarą , a do zmiany biegów służą dwie regulowane aluminiowe łopatki magnetyczne.

Model ten jest również wyposażony w wyświetlacz LED do wyświetlania funkcji telemetrycznych (w zależności od gry) i RevLED do wyświetlania prędkości obrotowej silnika (również w zależności od gry).

Kierownica ClubSport BMW GT2 V2 od Fanatec jest kompatybilna z PlayStation 4, PlayStation 5 i PC.

Posiada system QuickRelease i jest kompatybilny ze wszystkimi akcesoriami w ekosystemie Fanatec.

Zalety

 • Wysokiej jakości materiały
 • Oferuje bardzo nowoczesne i przydatne funkcje

Wady

 • Nie jest kompatybilny z Xbox One lub Xbox Series X.

Fanatec Formula V2.5

Kierownica ClubSport Formula V2.5 ma średnicę 27 cm i jest pokryta 5 mm płytą z włókna węglowego. Posiada dwie regulowane magnetyczne metalowe łopatki do zmiany biegów.

Posiada również dwa silniki wibracyjne wbudowane w uchwyty, którymi można sterować za pomocą menu ustawień kierownicy (SHO) lub w grze za pośrednictwem Fanatec SDK, a także wyświetlacz OLED, licznik obrotów z 9 centralnymi diodami LED do telemetrii i dwoma paskami LED.

Kierownica Fanatec Formula V2. 5 jest kompatybilna z PC, PlayStation 4 i PlayStation 5. Fanatec oferuje niemal identyczną wersję, Formula V2.5X, kompatybilną z konsolą Xbox. Obie wersje są wyposażone w system QuickRelease.

Zalety

 • Jego kąt obrotu jest nieograniczony.
 • Ekran OLED.

Wady

 • Trudne do opanowania dla początkujących.

Seria Podium

Oczywiście najlepsze zostawiliśmy na koniec – seria Podium to najwyższa półka produktów Fanatec. Produkty w tej kategorii są jednymi z najlepszych, jakie można kupić do wyścigów symulacyjnych.

Produkty Podium firmy Fanatec są przeznaczone na rynek napędów bezpośrednich i stanowią ważną część zestawu. Wybór materiałów i jakość wykonania są tu oczywiście lepsze niż w gamach CSL i ClubSport.

Podstawy podium

Dzięki gamie Podium mamy crème de la crème produktów Fanatec. Posiada dwie najbardziej niezwykłe podstawy kierownicy marki.

Podstawa Fanatec Podium DD1

Podium Fanatec Podium DD1 jest kompatybilny ze wszystkimi konsolami tej marki, dzięki czemu możesz grać zarówno na PC, jak i Xbox. Całe jego działanie opiera się na technologii Direct Drive, nowej generacji sprzężenia zwrotnego, która doskonale naśladuje profesjonalną jazdę.

Aby to osiągnąć, zastosowano w nim silnik typu outrunner do bezpośredniego przenoszenia napędu. Ma to bezpośredni wpływ na nieograniczone spektrum rotacji (choć można je również dostosować według własnego uznania).

Funkcje obejmują 2,7-calowy ekran OLED, bardzo niskie opóźnienia i wiele portów połączeniowych. Możesz dodać zewnętrzne urządzenia peryferyjne, wymienne aluminiowe pokrywy, łączność Plug and Play i regulowany system wibracji.

Chociaż cena jest nieco wysoka, jest to najbardziej przystępna cenowo podstawa w serii Podium firmy Fanatec.

Zalety

 • Moment obrotowy osiąga 20 Nm (jak w większości prawdziwych samochodów wyścigowych).

Wady

 • Jego system chłodzenia wykorzystuje wyłącznie wentylatory.

Podstawa Fanatec Podium DD2

Podium Fanatec Podium DD2 to wariant poprzedniego modelu, który nieznacznie modyfikuje wewnętrzny system silnika, aby zbliżyć go do rzeczywistej jazdy.

Jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi producenta i posiada system automatycznego wyłączania, który aktywuje się w sytuacjach awaryjnych. Na przykład z powodu nadmiernego przegrzania.

Powyższe elementy uzupełnia system zdalnego uruchamiania dla dodatkowej wygody. Model posiada uniwersalne punkty mocowania i jest wykonany w całości ze szczotkowanego aluminium.

Podobnie jak model Fanatec Podium DD1, podstawa Podium DD2 działa doskonale na PC, a także na Xbox One.

Zalety

 • Posiada gumowy amortyzator do zmiany kierownicy przy pełnej prędkości.

Wady

 • Nie jest kompatybilny z PlayStation.

Koła podium

Jak wspomniano powyżej, kierownice z serii Podium to ekskluzywne modele z najwyższej półki, często z oficjalnymi licencjami. Poniżej przedstawiamy najlepiej sprzedające się i najpopularniejsze modele na rynku.

Kierownica Fanatec Podium Racing Wheel F1

Ta kierownica jest dystrybuowana na oficjalnej licencji F1 i PlayStation i jest kompatybilna z PlayStation 4, Play Station 5 PC, Xbox One oraz Xbox Series X i S.

Oferuje stopień obrotu, który można ustawić w zakresie od 90° do 1080° i zawiera regulowane wibracje ABS . Zbudowano ją z połączenia aluminium i włókna węglowego, a obręcz kierownicy mierzy 27 cm, dzięki czemu jest kompaktowa i stabilna podczas jazdy.

Kierownica Fanatec Podium Racing Wheel F1 jest wyposażona w system siłowego sprzężenia zwrotnego z napędem bezpośrednim i dwie łopatki obrotowe typu F1. Posiada również system wskazań prędkości i obrotów oraz wyświetlacz OLED.

Zalety

 • Wysoce wydajny silnik i siłowe sprzężenie zwrotne.
 • Szeroka kompatybilność.

Wady

 • Jego wysoka cena.

Kierownica Fanatec Podium do Porsche 911 GT3

Model ten jest produkowany na oficjalnej licencji Porsche, która odtwarza konstrukcję, wagę i rozmiar kierownicy Porsche 991 GT3 R.

Jest kompatybilny z PC, a także z niektórymi tytułami na PlayStation. Wykonana z aluminium i włókna węglowego kierownica mierzy 32 cm, jest pokryta gładką skórą Premium i posiada wiele przycisków funkcyjnych.

Posiada 2,7-calowy ekran OLED i 2 grupy pasków LED do telemetrii.

Kierownica Fanatec Podium Steering Wheel Porsche 911 GT3 jest również wyposażona w dwie dźwignie magnetyczne i czujniki Halla, które można skonfigurować w 4 trybach: sprzęgło, hamulec ręczny, hamulec i przypisywana oś. Zapewni to bardziej realistyczne i naturalne wrażenia z jazdy.

Zalety

 • Waży prawie 2 kg, co daje bardziej realistyczne odczucia.
 • Wysokiej jakości materiały

Wady

 • Brak kompatybilności z konsolą Xbox

Jak wybrać kierownicę Fanatec?

Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kierownicy Fanatec, ale pierwszą i najważniejszą jest platforma, na której planujesz jej używać.

Jak widzieliśmy w naszej analizie, koła i podstawy Fanatec są kompatybilne z niektórymi platformami, więc musisz upewnić się, że model, który chcesz kupić, pasuje do sprzętu, który masz w domu. Najpopularniejsze z nich to kierownice PC, kierownice PlayStation i kierownice Xbox.

Aby pomóc w dokonaniu właściwego wyboru, zapraszamy do zapoznania się z naszymi rankingami kierownic Fanatec dla różnych platform:

Drugą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest asortyment produktów. Jeśli kupisz kierownicę lub podstawę z najwyższej półki, możesz mieć pewność, że w przyszłości będziesz mógł dodać dowolne markowe urządzenia peryferyjne, co może nie być możliwe w przypadku zakupu modelu klasy podstawowej lub średniej. W takich przypadkach będziesz ograniczony do tej jednej linii.

Wreszcie, nigdy nie powinieneś tracić z oczu swojego budżetu. Najlepiej byłoby ustalić limit kwoty, którą jesteś gotów zainwestować, aby nie wydać więcej, niż możesz sobie pozwolić.

W skrócie – Wnioski

Jeśli nadal masz wątpliwości co do jakości lotek wahadłowych Fanatec, ten artykuł powinien otworzyć ci oczy i mamy nadzieję, że pomoże ci również odkryć , który model jest dla ciebie odpowiedni.

Niezależnie od budżetu i poziomu zaawansowania w wyścigach symulacyjnych, w różnych seriach oferowanych przez Fanatec znajdziesz coś dla siebie. A jeśli możesz sobie na to pozwolić, możemy tylko polecić Ci modele z napędem bezpośrednim, które oferują najlepszą moc i realizm.

Notez cet article

Vous risquez également d’aimer…

Najlepsze pulpity Sim Racing

Najlepsze pulpity Sim Racing

Fani wyścigów symulacyjnych doskonale wiedzą, że każda konfiguracja jest mniej lub bardziej unikalna. Powód jest dość...

Najlepsze zestawy Fanatec

Najlepsze zestawy Fanatec

Sim-rajdowcy na całym świecie stanęli przed tym samym problemem: co kupić, by rozpocząć zakupy? To bardzo trudne...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

ZESTAWY FANATEC PONIŻEJ 400 EURO
This is default text for notification bar