Zaznacz stronę

Fanalab: Oprogramowanie do zarządzania konfiguracją

Sim Racer

Pilote e-sport & Passionné de Sim Racing, j’ai décidé de partager ma passion sur ce site web.

Jeśli jeździsz na symulatorach od dłuższego czasu, z pewnością zdajesz sobie sprawę z szerokiej gamy dostępnych ustawień i konfiguracji. Są tacy, którzy poświęcają się konkretnym dyscyplinom sportów motorowych, podczas gdy inni starają się być wszystkim po trochu.

Różne konfiguracje oznaczają różne urządzenia peryferyjne. Zgodzisz się, że kierowca preferujący F1 nie będzie miał takich samych urządzeń peryferyjnych jak kierowca rajdowy czy driftowy. Symulatory mogą być identyczne(na przykład Asseto Corsa ), ale samochody i ustawienia z pewnością nie będą takie same. Jednak zawsze będzie istniał punkt łączący konfiguracje, kluczowy element, którego konfiguracja nie może nie mieć, i to jest podstawa.

Wśród globalnych graczy w wyścigach symulacyjnych mamy Fanatec niemieckiego producenta, który jest obecny w grze od ponad 20 lat. Oferując szeroką gamę produktów spełniających potrzeby każdego symulatora wyścigowego na świecie, Fanatec opracowuje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie dla swoich urządzeń peryferyjnych, zapewniając doskonałe działanie swoich platform. Oczywiście Direct Drive bez oprogramowania do zarządzania nim nie ma większego sensu. Jak zamierzasz skonfigurować ustawienia, dostosować bazę do swoich potrzeb i preferencji, a nawet używać jej do różnych dyscyplin? Tego dowiemy się w dalszej części tekstu. Zamierzam przedstawić ci Fanalab, oprogramowanie, które zarządza urządzeniami peryferyjnymi Fanatec do symulacji wyścigów, od tylnych widełek i pedałów po kierownice i manetki.

Czym jest Fanalab?

fanalab

Fanalab to wewnętrzne oprogramowanie Fanatec do zarządzania wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi niemieckiego producenta. Biorąc pod uwagę, że każdy produkt ma mikroprocesor, który działa i generuje dane, posiadanie oprogramowania zdolnego do zrozumienia tego wszystkiego i wprowadzania zmian w kilku punktach jest niezbędne dla zrównoważonej, wydajnej konfiguracji.

Ideą takiego narzędzia jest nie tylko możliwość skonfigurowania maksymalnego momentu obrotowego prowadnic łańcucha, zachowania siłowego sprzężenia zwrotnego i intensywności wibracji, ale także sparametryzowania czułości mechanizmów korbowych w celu wyeliminowania martwych stref lub uzyskania bardzo specyficznego wyczucia stopy.

Urządzenia peryferyjne obsługiwane przez Fanalab

Nie muszę przypominać, że Fanatec ma szeroki katalog produktów, od mostków łańcuchowych Direct Drive po kierownice z włókna węglowego, mechanizmy korbowe i przerzutki, a wszystko to w 3 seriach: CSL, ClubSport oraz Podiumdla klasy podstawowej, średniej i najwyższej.

Praktycznie wszystkie urządzenia peryferyjne Fanatec obsługują oprogramowanie Fanalab, pozostawiając bardzo szeroki wybór produktów. Masz całą gamę urządzeń peryferyjnych Podium i ClubSport, a także sporą część asortymentu CSL.

Jak działa Fanalab

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przed wypróbowaniem czegokolwiek, jest pobranie najnowszej wersji Fanalab ze strony internetowej Fanatec i zainstalowanie oprogramowania. Gdy to zrobisz, uruchom Fanaleb, aby połączyć go z simu na komputerze. Odbywa się to za pośrednictwem menu “Profil gry ” na Fanalab, gdzie znajduje się cała lista obsługiwanych gier. I nie martw się, jest w czym wybierać, z wieloma tytułami zręcznościowymi, symulacyjno-zręcznościowymi i symulacyjnymi. Fanatec jest głównym graczem w branży wyścigów symulacyjnych i to naturalne, że jego produkty (urządzenia peryferyjne i oprogramowanie) powinny być obsługiwane przez wiele tytułów na rynku.

Połączenie oprogramowania z simu pozwala na pobieranie istotnych danych telemetrycznych z urządzeń peryferyjnych Fanatec, umożliwiając precyzyjne dostosowanie ich ustawień do własnych preferencji i to właśnie zobaczymy.

Możliwe ustawienia za pomocą Fanalab

Zgodzisz się, że gracze wyścigowi nie mają takich samych potrzeb w zakresie urządzeń peryferyjnych do symulacji wyścigów. Niektórzy chcą maksymalnego realizmu, podczas gdy inni chcą się dobrze zrelaksować. Wykorzystanie maksymalnego momentu obrotowego podstawy DD2 jest wyraźnie skierowany do profesjonalnych kierowców symulatorów. W rezultacie dostępne są różne opcje regulacji momentu obrotowego, w tym możliwość jego obniżenia.

Oto kilka możliwych ustawień, nie wszystkie, z Fanalab, ponieważ to oprogramowanie jest bardzo kompletne i przede wszystkim bardzo potężne.

  • Kąt skrętu. W zależności od podstawy, dostępne są maksymalne kąty skrętu (lub obrotu) wyrażone w stopniach (°). Im wyższa jest ta wartość, tym bardziej będziesz musiał skręcić kierownicą, aby dotrzeć do przystanku. Ale dzięki temu ustawieniu masz możliwość zmniejszenia tej maksymalnej wartości, czyniąc jazdę bardziej “elastyczną”, że tak powiem.
  • Potężne siłowe sprzężenie zwrotne. Tutaj można ustawić maksymalny moment obrotowy wytwarzany przez podstawę jako wartość procentową. Na przykład: jeśli masz CSL DD 8 nm i ustawisz tę wartość na 100%, otrzymasz podstawę, która wyprowadza cały swój moment obrotowy.
  • Kalibracja siłowego sprzężenia zwrotnego. Zasadniczo należy ustawić podstawę w taki sposób, aby przekazywała wszystkie informacje zwrotne dotyczące siły w sposób szorstki lub płynny. To ustawienie jest ważne, zwłaszcza jeśli masz podstawę z momentem obrotowym większym niż 8 nm, ponieważ nie będziesz w stanie odróżnić asfaltu, wibratora, wstrząsu ani żadnej innej siły.
  • Bezwładność koła zamachowego. To ustawienie dodaje dodatkową warstwę realizmu, zwłaszcza jeśli chcesz poczuć ruchy ciała, nacisk na zakręt, wagę pojazdu itp.
  • Intensywność efektów gry. Tutaj możesz zmienić wszystkie efekty transmitowane przez grę, takie jak wibracje, wstrząsy itp. W praktyce nie będzie to miało zbyt dużego wpływu na siłę sprzężenia zwrotnego, ale jazda będzie bardziej płynna.
Notez cet article

Vous risquez également d’aimer…

Najlepsze zestawy Fanatec

Najlepsze zestawy Fanatec

Sim-rajdowcy na całym świecie stanęli przed tym samym problemem: co kupić, by rozpocząć zakupy? To bardzo trudne...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

ZESTAWY FANATEC PONIŻEJ 400 EURO
This is default text for notification bar